">

گروه صنعتی نانو طراح

پرینت سه بعدی فلزی

بررسی روش ها و فرایند های پرینت سه بعدی فلزی

پرینت سه بعدی فلزی بخش یک : پرینت سه بعدی فلز ؛ فرایند افزایشی

با پیشرفت روز افزون خدمات پرینت سه بعدی و ورود این عرصه به صنعتو افزایش تقاضا, این صنعت با چالش های جدیدی روبرو شده است که این خود منجر به خلق روش های مختلفی در زمینه ساخت افزایشی انجایده است.

پرینت سه بعدی فلزی

پرینت سه بعدی فلز

پرینت سه بعدی فلزی

قدیمی و اولیه ترین روشی که بشر برای ساخت سلاح از آن استفاده کرد؛ریخته گری بود.بشر دریافت که میتوان با استفاده از مذاب فلز با روش هایی اشکال مورد نیاز خود را به وجود اورد.

ریخته گری از قدیم بخش عمده ای از تولیدات فلزی را به خود اختصاص داده است.

اما مشکلاتی در سر راه این سیستم در پرینت سه بعدی وجود دارد.و آ این است که :

مذاب یا در کل فاز مایع را نمیتوان به راحتی تغییر فرم داد و اصولا به فرم ظرف یا جایگاهی که در آن ریخته میشوند در می آیند.

با توجه به این موضوع و قوانین حاکم بر آن ایجاد مذابی از فلز مورد نظر و فرم دهی ان به روش FDM کاری دشوار و عملا نشدنی به نظر میآید.مر صورتی که از فناوری sla با استفاده از پودر فلز و نیروی لیزر این امر به صورت خیلی ساده و راحت تری ایجاد و قطعات فلزی شکل میگیرد.(در مقاله ای جدا به این موضوع میپردازیم)

اما محققان با تلفیق روش های ماشین کاری و جوش لیزری فرایندی جدید در پریت سه بعدی به وجود اورده اند که به صورت رسوب گذاری لایه ای این امر محقق گشته است.

این فرایند شباهت زیادی به فرایند جوش لیزر دارد و با سیستم های تلفیقی توانسته است در زمینه پرینت سه بعدی فلزی و شکل دهی آن کاری جدید و تحولی عظیم انجام دهد.

با هم میبینیم…پرینت سه بعدی فلزی توسط روش افزایشی لیزر