گروه صنعتی نانو طراح

صنعتی

 خدمات پرینت سه بعدی صنعتی

خدمات پرینت سه بعدی صنعتی

خدمات پرینت سه بعدی صنعتی

صنعتی نهادی بزرگ و پر تکاپوست که در قلب آن لزوم به به روز بودن و طراحی به جهت پیشرفت روز افزون نیازی مبرم و پیچیده است.

پس از انقلاب صنعتی ؛ با ظهور نیاز های جدید از سوی جوامع ؛ صنعت گران با بهره گیری و به کار گیری روش های مختلف ساخت گام به سوی پیشرفت تکنولوژی برداشته تا با آن بتوانند بر نیاز های نو بنیاد فائق آیند.

این نیاز روز افزون به پیشرفت هرچه بیشتر تکنولوژی و کمک به صنایع مختلف قبیل هواپیما سازی ،اسلحه سازی ؛ صنایع هوا فضا و خودرو  انجامید.

ولی با این وجود سیستم ها هنوز به صورت سنتی و دستی به کمک صنایع مختلف می امد و همچنین نقش مهم نیروی انسانی کار آزموده در پیشبرد صنعت انروز غیر قابل چشم پوشی بود.

با ورود تکنولوژی های برتری همچون کامپیوتر و پس از آن روش های ساخت نوین مثل سی ان سی cnc ها ؛ وجود عوامل انسانی که بعضا باعث بروز مشکلات و خطاهایی در کار میشد را کمرنگ تر و از طرفی جایگزین کردن عامل انسانی با کامپیوتر در تولید باعث افزایش سرعت و بهبود کیفیت قطعات و مجموعه های تولیدی شد.

با ورود کامپیوتر به عرصه طراحی صنعتی و تولید ؛ باز هم با وجود فناوری برتر ؛ تا زمان ساخت قطعه نهایی بعضا ایرادات طراحی و کار قابل بررسی و پیگیری نبود.

با ورود پرینتر های سه بعدی به عرصه صنعت انقلابی دباره در طراحی و تولید به کمک کامپیوتر به وجود آمد به صورتی که با هزینه بسیار ناچیز و صرف زمانی به نسبت کمتر از ساخت؛قطعات به صورت ازمایشگاهی ساخته و ایرادات احتمالی در مدت زمان کمتری گرفته؛طرح بهینه و اماده ساخت میشد.

لزوم بهره گیری از خدمات پرینت سه بعدی ( تکنولوژی نمونه سازی سریع )

تجسم (Visualization)

مهندسان و طراحان به هنگام تجسم فضائی و نقشه خوانی از قطعه و یا مجموعه ای با شکل هندسی پیچیده ممکن است گمراه شده و آن را نادرست تفسیر و تحلیل نمایند. این مشکل صرفنظر از میزان تجربه طراح، حتی ممکن است با دردست داشتن مدل CAD قطعه نیز برطرف نشود. زیرا تجسم به حالت روانی و قدرت تخیل فرد مربوط میشود و ممکن است یک نقشه به چندین حالت تفسیر گردد و تصور درستی از طرح حاصل نشود. بخصوص زمانی که قطعات پیچیده و مرکب مطرح باشند که در این حالت انسان در تجسم آنها با مشکلات زیادی روبرو خواهد شد. ساخت یک مدل فیزیکی در اسرع وقت با استفاده از فنآوری نمونه سازی سریع و مشاهده آن از بروز چنین خطاهایی جلوگیری میکنند.

تصحیح طرح (Verification)

با استفاده از فنآوری نمونه سازی سریع میتوان بلافاصله پس از طراحی، نمونه فیزیکی را مشاهده و بررسی نمود و مورد ارزیابی قرار داد. از آنجا که هر طراحی همیشه به دنبال کیفیت بهتر است، چنین نمونه ای میتواند برای تصحیح طراحی و ارزیابی ویژگیهای مطلوب در محصول طراحی به کار گرفته شود. به طور خلاصه میتوان گفت که در دست داشتن یک نمونه واقعی فیزیکی از جسم کمک شایانی به اطمینان بخشی طراحی، کاهش آزمون و خطا و در نهایت افزایش کیفیت بهره وری فرایند طراحی و تولید مینماید.

تکرار طراحی (Iteration)

خدمات پرینت سه بعدی صنعتی

تمامی فعالیتهای طراحی دارای یک طبیعت تکرارهستند و طراحی مجدد (redesign) از کارهای همیشگی طراحان است. از آنجا که یک محصول معین ممکن است از ترکیب چند جزء توسط طراح تشکیل شده باشد، میتوان در یک روش آزمون و خطا و یا طراحی مجدد و یا بهره گیری از CAD در چندین حالت مختلف این اجزاء را با یکدیگر ترکیب نمود تا شکل هندسی موردنظر ایجاد شود. سپس آن را تحت آنالیز تنش، نیرو، و … مورد ارزیابی و بررسی قرار داد. در صورتی که مدل این محصول از روش سنتی ساخته شده باشد، بعد از اتمام کار نمونه سازی ممکن است نتوان کوچکترین تغییراتی را در آن ایجاد کرد. اما با استفاده از فرآیند نمونه سازی سریع بعد از انجام این مراحل تکراری، نمونه فیزیکی قابل لمس محصول برای بررسی در اختیار طراح قرار خواهد گرفت.

بهینه سازی (Optimization)

بهینه سازی طرح میتواند کارایی محصول، کیفیت و قابلیت اطمینان آن را بهبود بخشد. فنآوری نمونه سازی سریع توام با تکنیکها و نرم افزارهای قدرتمند طراحی و آنالیز، این امکان را به طراح می دهد که بدون صرف هزینه های گزاف جهت ساخت قالب و نمونه و بدون اتلاف وقت و با دقت بسیار بالا طرح خود را آنالیز و بهینه نماید. چنین نمونه ای میتواند برای اصلاح و بهینه سازی طراحی و ارزیابی ویژگیهای مطلوب در محصول طراحی به کار گرفته شود. به طور خلاصه میتوان گفت که در دست نگه داشتن یک نمونه فیزیکی از محصول کمک شایانی به افزایش کیفیت و بهره وری فرآیند طراحی و تولید مینماید.

آزمایشهای عملکردی (Functional Tests)

با استفاده از فنآوری نمونه سازی سریع نمونه فیزیکی قابل لمس از محصول در اختیار طراح قرار خواهد گرفت. بنابراین امکان انجام آزمایشهای عملکردی مانند مونتاژپذیری، سهولت تولید و آسانی تعمیر و نگهداری در مورد محصول طراحی فراهم میگردد و از این طریق هزینه های طراحی و نیز تولید کاهش می یابد.

ساخت نمونه واقعی (Fabrication)

بعد از اتمام مراحل تجسم، تحقیق، تکرارپذیری، بهینه سازی، مونتاژپذیری و ساخت مدل اولیه به دنبال ساخت یک نمونه واقعی از محصول نهایی خواهیم بود. در این راستا تکنیکهای زیادی موجود هستند که به طور موفقیت آمیزی برای دستیابی از یک نمونه RPM به یک قطعه دارای عملکرد واقعی (FTM) با یک روش نسبتاً سریع و کم هزینه استفاده میکنند. بعضی از این تکنیکها عبارتند از، ریخته گری خلایی، قالبگیری با رزینهای قابل انتقال، استفاده از قطعات ماهیچه ای یونیلیت، و… لذا تحقِیقات زیادی جهت بکارگیری این فنآوری در تولید سریع یک نمونه واقعی از محصول برای ارسال به بازار انجام شده است. برای آنکه طراح بتواند مدل فیزیکی قطعه طراحی شده را لمس کند و اشکالات آن را برطرف نماید همچنین شرایط مونتاژی قطعه نیز بررسی گردد از روشهای نمونه سازی سریع جهت ساخت نمونه اولیه قطعه با مواد خاصی استفاده میشود.

خدمات پرینت سه بعدی مشهد

ساخت نمونه واقعی