گروه صنعتی نانو طراح

پزشکی

کاربرد پرینت سه بعدی در پزشکی

پزشکی :صنعت پزشکی با چالش های فراوانی در مسایل مختلف دست و پنجه نرم میکند.

ورود پرینتر های سه بعدی به صنایع مختلف باعث پیشرفت چشمگیر و قابل توجهی در آن صنایع شد.با ورود پرینتر سه بعدی به صنعت پزشکی؛این صنعت با چالش های جدید و جذابی روبرو شد.

وجود اسکنر های سه بعدی و تلفیق آن با پرینتر های سه بعدی جالش های جدید و جذابی را پیش پای محققان و پزشکان قرارداد ؛ به طوری که تجربه های بسیار موفقی در شبیه سازی اعمال جراحی ؛ فرایند آموزش نیروی  انسانی؛ارایه خدمات دقیق دندانپزشکی ؛ کاشت بافت زنده و … که قبلا در این صنعت وجود نداشت ایجاد کرد.

کاربرد پرینت سه بعدی در پزشکی

کاربرد پرینت سه بعدی در پزشکی

سهولت در بررسی فرایند و ارایه خدمات پزشکی از گذشته با وجود دستگاه هایی همچون سی تی اسکن ( Ccan ) و سونوگرافی ایجاد شده بود؛با ورود پرینتر های سه بعدی به این عرصه باب جدید برای ارایه خدمات پزشکی ایجاد شد.

با به کارگیری این تکنولوژی پزشک قادر است با شبیه سازی عضو مورد نظر قبل از عمل جراحی به خصوص در اعمال جراحی خاص بر خلاف عکس های دو بعدی رادیولوژی ؛ نمونه واقعی از بافت ؛استخوان؛جمجمه و یا … داشته و با بررسی کامل و حتی شبیه سازی فرایند عمل جراحی بر روی آن نمونه را داشته تا با دیدی باز و بهتر از واقعیت های موجود با تمرکزی بالا و خاطری آسوده اقدام به عمل جراحی اصلی نماید.

با هم ببینیم تلفیقی از پرینت سه بعدی و عمل شبیه سازی عمل جراحی بر روی نوزاد.

خدمتی دیگر از تکنولوزی پرینت سه بعدی به بشریت و جامعه پزشکی ساخت اعضای مصنوعی با قابلیت های فراوان حرکتی و حسی مطابق با ارگونومی بدن بیمار و خاص آن فرد میباشد.در اعمال جراحی زیبایی میتوان با به کار گیری اسکن و پرینت سه بعدی ؛ نمونه پروتزی تا حد خیلی زیاد مشابه به عضو از دست رفته ساخته و در ترمیم آن عضو کمک موثری ایفا نماید.

کاربرد پرینت سه بعدی در پزشکی

کاربرد پرینت سه بعدی در پزشکی

 

 

خدمت تخصصی دیگری از پرینت سه بعدی در حوزه دندانسازی است به طوری که برخی از لابراتوار های دندانسازی با استفاده از تکنولوژی های نوین اسکن و پرینت سه بعدی ؛ دندانهایی کاملا متناسب و دقیق با ارگونومی فک و دهان و بیمار میسازند.

پرینت سه بعدی در دندانسازی

 

همچنین در جدید ترین متد های به کار رفته ساخت آتل با توجه به ارگونومی عضو شکسته و استفاده از آن به جای گچ گرفتن که شامل مزایای زیادی همچون کمک به تمیز ماندن عضو آسیب دیده ؛ در معرض هوا قرار داشتن عضو ؛ استقامت بالاتر و همچنین سبکی و راحتی هرچه بیشتر نسبت به گچ گیری های قدیمی رونق یافته و مورد استفاده قرار میگیرد.

کاربرد پرینت سه بعدی در پزشکی

کاربرد پرینت سه بعدی در پزشکی